Yazılar

Satış stratejinizi belirleyin
Yetkili bayi iseniz halihazırda mevcut olan popüler ürünleri bulup bunları Amazon Türkiye’de satışa sunabilirsiniz.
Marka sahibi iseniz alışveriş yapanlara benzersiz bir seçenek sunmak için kendi ürünlerinizi üretebilir veya özel bir etiket altında satmak üzere ürün temin edebilirsiniz. Pek çok satış ortağı her iki satış stratejisini de uyguluyor. Hangi iş modelinin size daha uygun olacağını siz seçebilirsiniz.

Pazaryerlerinin bünyelerine satıcı katarken üzerinde durulması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Satıcı profili, çok küçük işletmeler ile büyük uluslararası şirketler arasında değişmektedir. Satıcıların potansiyellerinin belirlenmesi, hizmet kalitesi ve memnuniyet derecelerini ölçülmesi ve satış hacimlerinin analiz edilmesi gibi birçok hususta gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Her satıcı farklı hizmet yönü, ürün gamı, kalite ve satış stratejisini bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple, her satıcı farklı bir strateji ile var olmaktadır.

Pazaryerleri bünyesinde yer alacak satıcı çeşitlerini incelemek gerekirse değişik işleyişe sahip birkaç çeşit ile karşılaşmak mümkündür.

E-Ticaret firmalarının operasyonel ve tüm faaliyetlerinde her noktadaki ihtiyaçlarını belirleyerek ortaya koyan, satışa konu mal veya hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde hedef kitleye ulaşmasında izlenecek yolları belirleyen, tüm süreçlerde planlı ve stratejik çalışmaları yürüterek firmanın başarıya ve güce ulaşmasını sağlayan uzman kişi olarak tanımlanabilir.

Satış süreçlerinde uygulanan, tüketicilerin satın aldıkları/alacakları ürünün yanında o ürünle ilişkili olabilecek farklı veya tamamlayıcı ürünlerin satılmasını sağlayarak satışların artırılmasına yönelik uygulanan satış tekniğidir.

E-Ticarette uygulamalarında yapılan bazı hatalar, tüm operasyonu olumsuz yönde etkilemekte ve satışların düşmesine sebep olmaktadır. Müşteriler profesyonel görünümden uzak firmalardan alışverişlerinde sorun yaşayacakları düşüncesi ile uzak dururlar.

Son dönemlerin en popüler fikirlerinden birisi olan evden e-ticaret yapmak… ev ortamında bir çalışma düzeni kurularak hızlı ve kolay bir şekilde e-ticarete başlanabilir ve ciddi kazançlar elde edilebilir.

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi özel günleri unutulmaz hale getirmek, sevdiklerimize verdiğimiz değeri hissettirmek gibi sebeplerle en özel hediyeleri almak, günün anlamına uygun, orijinal kimi zaman kişiye özel kimi zamanda değişik fikirlerden ortaya çıkmış eşsiz hediyeler vermek isteriz.
E-Ticarette özel günlerde yapılabilecek bazı stratejik planlama ve çalışmalar ile satışlar artırılabilir.

 

İngilizce anlamı B2B yani Business to Busines olan, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen addır. Şirketler ile yine şirketler arasında e-ticaret üzerinden yapılan mal veya hizmet alışverişini ifade eder.

İngilizce anlamı B2C yani “Business to Customer” olan, “üreticiden tüketiciye” online platformlar üzerinden satış anlamına gelmektedir. B2C modelinde şirketlerin mal veya hizmetlerini e-ticaret üzerinden son tüketiciye ulaştırmalarını ifade etmektedir.

İngilizce anlamı C2C “consumer to consumer” olan, “tüketiciden tüketiciye” anlamına gelen e-ticaret modelidir.