Yazılar

Pazaryerlerinin bünyelerine satıcı katarken üzerinde durulması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Satıcı profili, çok küçük işletmeler ile büyük uluslararası şirketler arasında değişmektedir. Satıcıların potansiyellerinin belirlenmesi, hizmet kalitesi ve memnuniyet derecelerini ölçülmesi ve satış hacimlerinin analiz edilmesi gibi birçok hususta gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Her satıcı farklı hizmet yönü, ürün gamı, kalite ve satış stratejisini bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeple, her satıcı farklı bir strateji ile var olmaktadır.

Pazaryerleri bünyesinde yer alacak satıcı çeşitlerini incelemek gerekirse değişik işleyişe sahip birkaç çeşit ile karşılaşmak mümkündür.

E-Ticaret firmalarının operasyonel ve tüm faaliyetlerinde her noktadaki ihtiyaçlarını belirleyerek ortaya koyan, satışa konu mal veya hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde hedef kitleye ulaşmasında izlenecek yolları belirleyen, tüm süreçlerde planlı ve stratejik çalışmaları yürüterek firmanın başarıya ve güce ulaşmasını sağlayan uzman kişi olarak tanımlanabilir.

Satış süreçlerinde uygulanan, tüketicilerin satın aldıkları/alacakları ürünün yanında o ürünle ilişkili olabilecek farklı veya tamamlayıcı ürünlerin satılmasını sağlayarak satışların artırılmasına yönelik uygulanan satış tekniğidir.

E-Ticarette uygulamalarında yapılan bazı hatalar, tüm operasyonu olumsuz yönde etkilemekte ve satışların düşmesine sebep olmaktadır. Müşteriler profesyonel görünümden uzak firmalardan alışverişlerinde sorun yaşayacakları düşüncesi ile uzak dururlar.

Son dönemlerin en popüler fikirlerinden birisi olan evden e-ticaret yapmak… ev ortamında bir çalışma düzeni kurularak hızlı ve kolay bir şekilde e-ticarete başlanabilir ve ciddi kazançlar elde edilebilir.

Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi özel günleri unutulmaz hale getirmek, sevdiklerimize verdiğimiz değeri hissettirmek gibi sebeplerle en özel hediyeleri almak, günün anlamına uygun, orijinal kimi zaman kişiye özel kimi zamanda değişik fikirlerden ortaya çıkmış eşsiz hediyeler vermek isteriz.
E-Ticarette özel günlerde yapılabilecek bazı stratejik planlama ve çalışmalar ile satışlar artırılabilir.

 

İngilizce anlamı B2B yani Business to Busines olan, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen addır. Şirketler ile yine şirketler arasında e-ticaret üzerinden yapılan mal veya hizmet alışverişini ifade eder.

İngilizce anlamı B2C yani “Business to Customer” olan, “üreticiden tüketiciye” online platformlar üzerinden satış anlamına gelmektedir. B2C modelinde şirketlerin mal veya hizmetlerini e-ticaret üzerinden son tüketiciye ulaştırmalarını ifade etmektedir.

İngilizce anlamı C2C “consumer to consumer” olan, “tüketiciden tüketiciye” anlamına gelen e-ticaret modelidir.

Günümüzde Youtube yoğun ilgi gören ve hemen hemen herkes tarafından çeşitli sebeplerle kullanılan bir platform haline gelmiştir. Video içeriklerinin her alanda hayatımıza girmesi ve değerinin artması ile birlikte tüm sektörlerde yüksek oranda kullanılmaya başlanması hem şirketlerin hem de kullanıcıların ilgi odağında olması yönüyle çok güçlü bir konumda bulunmaktadır. E-ticarette’de gelişen teknolojiyle birlikte ürün görselleri yeterli olmamakta tüketiciler tanıtım videoları da bulunan ürünlere daha fazla güven duymakta ve tercih etmektedir. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak youtube videoları ürün satış sayfalarında paylaşılabileceği gibi, son zamanlarda oldukça yüksek oranda popüler olan youtube üzerinden de satış yapılabilmektedir.

En popüler sosyal medya mecrası olan instagram, gün geçtikçe kullanıcı sayısı artarak büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Bireysel kullanıcılar popülerliklerini artırmak, anı paylaşmak, yeni mekanlar ürünler vb. keşfetmek, ticari amaç güden kullanıcılar hesaplarında ürün satışı yapmak, markalaşma ve reklam tanıtım faaliyetlerini yürütmek gibi amaçlarla yoğun bir şekilde instagram kullanmaktadır.