Yazılar

Satıcı puanı nasıl hesaplanır?

1. Satıcı performansı
2. Zamanında Teslim
3. Tedarik etme
4. İade sipariş oranı
5. Müşterileri değerlendirmesi
6. Satış sonucu müşteri puanlaması

Mağazanın son 3 ayda en az 5 üründen 250 TL’lik siparişi var ise hesaplama yapılır bu şartı karşılamayan mağazalar için hesaplama yapılmaz.
Son 3 ayda satılan her ürünün alışveriş süreci aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir.

Mağaza puanı online alışveriş sitelerinde kullanıcıların satın alma deneyimleri sonucu ortaya çıkan, satıcının ne kadar güvenilir olduğu gibi önemli kriterleri yansıtan bir sistemdir. Satın alma deneyiminde müşterinin yaşadığı aksaklılar veya memnuniyetler sonucunda, müşteri tarafından yapılan yorumlar, doldurulan anketler ve verilen tavsiyelerin ortalamasından çıkan sonucu ifade eder. Müşteri sadakatini arttırmak yeniden alışveriş yapmaya yönlendirmek için kullanılabilen bir sistemdir. Günümüzde e-ticaret sitelerinin tamamında bu sistem kullanılmakta olup, satıcıların son kullanıcı tarafından değerlendirme sonuçlarına göre satın alma kararı vermesine olanak sağlamaktadır.

HepsiBurada’da satıcı puanı müşteriler tarafından verilen sipariş deneyimi değerlendirmelerine göre hesaplanmaktadır.
En az 5 sipariş için değerlendirme yapılır bu sayının altınsa siparişi olan satıcılar için herhangi bir değerlendirme yapılmaz. Bu siparişlerin verileri toplanarak satıcı puanı belirlenir.
Satıcıların puanlarını belirleyen kriterler aşağıdaki gibidir;
• Zamanında ürün gönderimi
• Paketleme
• Genel alışveriş deneyimi
En az 5 sipariş için değerlendirme yapılır bu sayının altınsa siparişi olan satıcılar için herhangi bir değerlendirme yapılmaz.

GittiGidiyor’da başarıyla gerçekleşen satış işlemi sona erdikten sonra ürün satın alan alıcılar 45 gün içerisinde, alışveriş yaptıkları satıcılar hakkında puan ve yorum kullanma hakkına sahip olurlar. Alıcıların verdikleri puan ve yorumlar satıcıların profil sayfalarında yayınlanır.