Yazılar

Sosyal medya mecralarında aktif yer alan firmaların dönüşüm oranlarının kullanmayanlara oranla daha yüksek olduğu incelemeler ile görülmüştür. Sosyal medyanın sağladığı yarar sadece maddi getiri olarak düşünülmemelidir. Firma yapısına uygun bir sosyal medya stratejisi ile mal veya hizmetlerin pazarlanması yanı sıra sadık müşteriler elde edilebilir. İşletmelerin kendi yapılarına uygun doğru bir sosyal medya pazarlama süreci oluşturabilip yürütmesi sayesinde birçok avantajı sağlaması mümkündür.

E-Ticaret siteleri zaman zaman reklam çalışmalarında Google Ads kampanyalarından yararlanmaktadır. Bu kampanyalarda özellikle süreci doğru yönetmek önemlidir çünkü kampanyanın doğru yapılması Google üzerinde yapılacak aramalarda hedef kitlesine ulaşmada daha etkin sonuçlar ortaya koyacaktır. Kampanyaların doğru yapılması doğru anahtar kelime seçiminden geçer. Doğru anahtar kelime ile hedeflenen kitleye ulaşmada hem çalışmaların sonuçlarında artı değer yaratma hem de reklam bütçesinin etkin kullanılmasında pozitif değer doğurur.

Google arama konsolu (Search Console), Google tarafından ücretsiz olarak kullanıcıların hizmetine sunulan, Google arama sonuçlarında web sitelerinin nasıl bir konumda bulunduğunun izlenmesi, site sorunlarının tespit ve kontrol edilmesinde önemli sonuçlar gösteren bir hizmettir.

E-Ticaret günümüzde hızla büyüyen ve her geçen gün yenilikleriyle karşımıza çıkan, alışverişlerin 7/24 ve online olarak yapıldığı süreçleri ifade eder. Kar oranları oldukça yüksek olan e-ticaret pazarında rekabet oldukça fazladır. E-ticaret sitelerinin satış ve kar oranlarını yüksek tutmak ve rekabet edebilmek için bazı analizlere ihtiyaçları vardır.

E-ticaret sitelerinin verilerini analiz etmesi ile beraber, satış ve karlılığın yanı sıra müşteri memnuniyetleri, ihtiyaçlara yönelik eylemlerin verimliliği, pazar trendleri ve bu trendlere ne kadar uyumlu olunabildiği gibi birçok unsur incelenerek eksikler ve güçlü yönler tespit edilebilir. Bu analizler ile birlikte e-ticaret sitesinin somut veriler elde etmesiyle uygulanacak stratejik iyileştirmeler başarı yolunda uygulanacak önemli süreçlerden birisidir.

e-Ticarette Satışların artırılması için uygulanması gereken bazı yöntemler;
1. Pazaryerleri
2. Satış Analizleri Yapma
3. Kampanya Yönetimi
4. Sosyal Medya Yönetimi
5. Google AdWords Reklamları
6. SEO Çalışmaları
7. Ödeme yöntemleri çeşitliliği ve kolaylığı