Yazılar

İtibar yönetimi e-ticarette aktif rol alan firmaların bilinirliklerinin ve müşteri portföylerinin artırılması yönünde önem taşımaktadır. Firmaların dolayısıyla markalarının itibar zedelenmesi yaşaması, bu satıcıların başarılarını olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlardan birisidir.

Satıcıların firma ve marka itibarını doğru bir şekilde yönetmesi ve koruması, Pazar içerisindeki gücünü belirler.  Rekabetin çok sıkı olduğu e-ticaret pazarında itibar yönetimini doğru ve etkin yapabilmek çok büyük önem taşımaktadır.

Son dönemlerin en popüler fikirlerinden birisi olan evden e-ticaret yapmak… ev ortamında bir çalışma düzeni kurularak hızlı ve kolay bir şekilde e-ticarete başlanabilir ve ciddi kazançlar elde edilebilir.

Perakende sektöründe baş sırada yerini koruyan süpermarket kategorisi, online alışverişte de son yıllarda büyük bir hızla yükselmeye göstermektedir.
Türkiye’de çok hızla gelişen ve yaygınlaşan online süpermarket alışverişi hizmeti ile, büyük zincir marketlerin, firmaların veya pazaryeri platformlarının web veya mobil uygulamaları üzerinden tüketiciler evinden çıkmadan market alışverişlerini kolaylıkla yapabilmekte ve çok kısa sürelerde siparişlerini teslim almaktadırlar.

Rakip firmalar hakkında gerekli bilgilerin toplanarak, rakiplerin konum ve durumlarını anlamak ve söz konusu rakiplerin karşısında kendi şirketinin güçlü veya güçsüz yanlarının ortaya çıkartılmasını sağlamak için yapılan stratejik analizdir.
Rakipler analiz edildikten sonra pazarda bu rakiplerle nasıl rekabet edileceğinin planlanması ve belirlenmesi için yapılan analizdir.

E-ticarette mal alımında tedarikçilerden gelen ve mal satışında müşteriye gönderilen ürünlerin teslimatları için kargo maliyetleri ortaya çıkmaktadır.
Bu maliyetlerin minimuma indirilmesi için kargo firmaları ile gönderiler için çeşitli anlaşmalar yapılabilmektedir. Bunun yanında müşteriler de büyük ölçüde e-ticarette ücretsiz kargo seçeneği ile mal satışı yapan satıcıları tercih etmektedir.
Satıcılar kargo maliyetlerini düşürmek için karo firmaları ile yapacakları anlaşmaların yanı sıra, bazı kampanyalar ile de kargo maliyetlerini düşürebilirler.