Yazılar

İngilizce’de “Native Advertising” olarak tanımlanmış olan, dilimizde “Doğal Reklamcılık” olarak bilinen reklam modeli, son yıllarda reklamcılık sektöründe oldukça trend haline gelmiştir.

Doğal reklamcılık, reklamların daha keyifli hale getirilerek, firmaların markalarının eğlenceli içeriklerle düzenlenerek kullanıcıların aklında daha kalıcı olması hedeflenerek hazırlanan reklam modeline verilen addır. Mal veya hizmetlerin reklamlarının kurgu yöntemi ile hazırlanıp tüketicilere sunulması özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Doğal reklamın en önemli hedefi, kullanıcılar ile doğrudan etkileşim kurmak, markanın mal veya hizmetlerinin doğal yollarla hedef kitlenin aklına yerleştirmektir. Mal veya hizmetin tanıtımının yapılırken dayatılan reklam havasından uzak, içeriklerin doğallıktan uzaklaşmadan hazırlanması öne çıkan özelliklerdendir.

Native reklamlar yayınlanacak platformdaki içeriklerin şekline uyum sağlayan yapısıyla hedef kitle için rahatsız edici göze batan yapıdan uzak bir reklam modelidir. Native reklamlar dijital mecranın içerisinde video, blog yazısı, liste, makale, hikâye gibi formatlarda hazırlanır.  Arama motorlarında, sosyal medya platformlarında öneri ya da öne çıkan olarak kullanıcının karşısına çıkar.

Influencer, Youtube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya mecralarında yüksek takipçi sayılarına sahip kişilere verilen addır.

Instagram, e-ticaret alanında en sık kullanılan ve en popüler sosyal medya uygulamalarından biridir. Markaların ürünlerini tanıtmak ve pazarlamasını yapmak için oldukça etkin sonuçlar doğurabilen bir mecradır.

Instagram, takipçi sayısını artırmak, etkileşimleri artırmak ve marka bilinci sağlamak amaçlı kampanya veya yarışmaların kolaylıkla düzenlenmesine olanak sağlar. Son zamanlarda takipçiler Instagram üzerinden yapılan yarışma veya kampanyalara oldukça yoğun ilgi göstermektedir. Bu sayede firmanın hesabının organik bir şekilde yayılması kaçınılmaz olacaktır.

Ziyaretçilerin bir web sitesini ziyaret ettikten ve ayrıldıktan sonra, farklı web sitelerini ziyaret ederlerken bir önceki sitenin reklamlarını görmelerini sağlayan sisteme verilen addır.

Ziyaretçide algı yaratmaya yönelik uygulanan bu sistem sayesinde, sayfadan ayrılan kişide o sayfaya tekrar dönüş yapma, ürün veya hizmetlerden faydalanma algısını kuvvetlendirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Ziyareti tamamlayan kullanıcıların akıllı cihaz, tablet veya masaüstü bilgisayarlarına javascript kodu ile yerleştirilen bir cookie sayesinde, kullanıcı takip edilmeye başlanır, bu sayede kullanıcı ilgili web sitesinden ayrıldıktan sonra hangi sitelere girdiği belirlenerek o sitelerde önceki web sitesinin reklamları kullanıcıya sunulur.