Yazılar

İngilizce’de “Native Advertising” olarak tanımlanmış olan, dilimizde “Doğal Reklamcılık” olarak bilinen reklam modeli, son yıllarda reklamcılık sektöründe oldukça trend haline gelmiştir.

Doğal reklamcılık, reklamların daha keyifli hale getirilerek, firmaların markalarının eğlenceli içeriklerle düzenlenerek kullanıcıların aklında daha kalıcı olması hedeflenerek hazırlanan reklam modeline verilen addır. Mal veya hizmetlerin reklamlarının kurgu yöntemi ile hazırlanıp tüketicilere sunulması özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Doğal reklamın en önemli hedefi, kullanıcılar ile doğrudan etkileşim kurmak, markanın mal veya hizmetlerinin doğal yollarla hedef kitlenin aklına yerleştirmektir. Mal veya hizmetin tanıtımının yapılırken dayatılan reklam havasından uzak, içeriklerin doğallıktan uzaklaşmadan hazırlanması öne çıkan özelliklerdendir.

Native reklamlar yayınlanacak platformdaki içeriklerin şekline uyum sağlayan yapısıyla hedef kitle için rahatsız edici göze batan yapıdan uzak bir reklam modelidir. Native reklamlar dijital mecranın içerisinde video, blog yazısı, liste, makale, hikâye gibi formatlarda hazırlanır.  Arama motorlarında, sosyal medya platformlarında öneri ya da öne çıkan olarak kullanıcının karşısına çıkar.