Yazılar

SEM (Search Engine Marketing) arama motoru pazarlaması, SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu olarak karşımız çıkan, birbirlerine benzer olsalar da tamamen farklı işlevlere sahip olan iki alandır. Firmaların gereksinimlerine göre her iki uygulamanın da ayrı ayrı birçok fayda sağladığı söylenebilir. SEO ve SEM uygulamaları işletmeye oldukça yüksek artı değer sağlayıcı özelikte bulunmalarının yanı sıra yanlış planlama ve uygulama noktasında beklenilen sonuçlar yerine başarısızlık getirmeleri kaçınılmazdır.

SEO (Search Engine Optimization) dilimizde “Arama motoru optimizasyonu”, web sitelerinin belirli kriterler dahilinde optimize edilerek arama motorları sonuçlarında üst sıralarda gösterilmesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen addır.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Dünyada en çok kullanılan ve en büyük arama motoru olan Google, bu konumu sebebi ile SEO kurallarında belirleyici olmuştur. Google aramalarda popüler sitelere öncelik vermektedir. Web sitelerinin Google aramalarında üst sıralarda yer alabilmesi için çalışmalarını SEO’ya uygun bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.